Zasady recenzowania tekstów
Procedura wydawnicza i zasady recenzowania
Wydawnictwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Kaliszu
- Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną, zajmującą się edycją wszelkich form książki naukowej.
- Co roku, do 30 listopada wydawnictwo opracowuje plan wydawniczy na rok następny.
- Dziekani poszczególnych wydziałów uczelni, kierownicy jednostek oraz indywidualnie pracownicy naukowi i studenci mogą zgłaszać swoje propozycje do planu wydawniczego do dnia 30 października każdego roku. W zgłoszeniu podaje się nazwisko autora, tytuł lub tematykę publikacji, przybliżoną objętość oraz proponowany termin przekazania materiału do Wydawnictwa.
- Przygotowany na podstawie w/w propozycji plan wydawniczy jest weryfikowany pod kątem możliwości finansowania w ramach budżetu wydawnictwa, zgodności z profilem naukowym, a następnie zatwierdzany przez rektora.
- Publikacje znajdujące się w planie wydawniczym są kierowane do wydania w pierwszej kolejności. Gdy jednak zadeklarowany termin dostarczenia materiału do publikacji nie zostanie dochowany przez autora, Wydawnictwo może odmówić publikacji w danym roku.
- Za zgodą rektora, Wydawnictwo może kierować do publikacji prace spoza planu wydawniczego, o ile posiadają one źródła finansowania.
- Posiadanie przez autora lub instytucję funduszy na sfinansowanie publikacji, w postaci grantów, subwencji itp. nie gwarantuje wydania monografii naukowej. Zasady dotyczące etyki wydawniczej, procedury wydawniczej i recenzowania są wspólne dla wszystkich publikacji naukowych wydawanych przez Wydawnictwo, niezależnie od sposobu finansowania.
- Każda publikacja jest kwalifikowana do publikacji w następujących etapach:
– wstępna weryfikacja redakcyjna dostarczonego materiału przez autora,
– przekazanie materiału do recenzji,
– przekazanie uwag recenzenta autorowi i prośba o ustosunkowanie się do nich,
– w przypadku jednoznacznie pozytywnej recenzji i naniesieniu ewentualnych uwag przez autora przekazanie publikacji do składu,
– przekazanie złożonego materiału autorowi celem naniesienia korekty autorskiej,
– przekazanie materiału do ostatecznej korekty,
– druk lub publikacja elektroniczna,
– promocja, dystrybucja i rejestracja publikacji w bazach.
Zasady recenzowania tekstów
- Każde dzieło naukowe jest recenzowane.
- Recenzentem monografii naukowej może być samodzielny pracownik nauki posiadający co najmniej stopień doktora habilitowanego.
- Recenzowane dzieło musi być traktowane jako dokument poufny. Nie może ono być pokazywane lub omawiane z innymi osobami bez zezwolenia redaktora lub autora.
- Recenzentów wyznacza Wydawnictwo po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i zgodności tematyki recenzowanej pracy z zainteresowaniami badawczymi recenzenta.
- Wyznaczając recenzenta Wydawnictwo dba o to, by pomiędzy recenzentem a autorem nie zachodził konflikt interesów.
- Recenzenci powinni mieć wiedzę niezbędną, aby przeprowadzić właściwą ocenę danego tekstu.
- Autor otrzymuje recenzje do wglądu i jest zobowiązany ustosunkować się do uwag recenzenta.
- Dzieło może zostać opublikowane po uzyskaniu jednoznacznie pozytywnej recenzji recenzenta – specjalisty danej dziedziny wiedzy, niezależnego, stanowiącego autorytet w danej dziedzinie naukowo-badawczej, z dorobkiem naukowym.
- W przypadku negatywnej recenzji Wydawnictwo ma prawo odmówić opublikowania tekstu. W przypadku recenzji niejednoznacznej wydawnictwo powołuje drugiego recenzenta.
- Recenzenci, oceniając tekst, powinni zwrócić uwagę na rzetelność treści wartość naukową, oryginalność ujęcia tematu oraz przejrzystość wywodu.
- Recenzent powinien zwracać Wydawcy uwagę na wszelkie znaczące podobieństwa lub pokrywanie się danych w rozpatrywanym dziele i innych opublikowanych pracach.
- Wydawnictwo zapewnia ochronę danych recenzentów oraz autorów i poufność materiałów przekazywanych do redakcji w okresie recenzowania.